fbpx

Členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu schválili vstup do koalice s hnutím ANO. A chvíli se mohlo zdát, že vzniku nové vlády prakticky nic nebrání. Jenže pak se opět připomněl Miloš Zeman a všechno je jinak. A to ještě ani nepromluvilo KSČM.

Zeman se totiž po čase opět vymezil proti Miroslavovi Pochemu, kandidátovi ČSSD na ministra zahraničí. Prezident dokonce řekl, že je pro něj „absolutně nepřijatelný“. Hned vzápětí si přisadil i Andrej Babiš, který najednou Pocheho také odmítá.

Není pochyb o tom, že Babiš pouze papouškuje názory prezidenta. Jestli se takhle chová ten silný lídr, kterého našeho země potřebuje a který prosadí naše zájmy v Evropě, nechám bez komentáře.

Zpět k Pochemu. Když jsem poprvé četl, že o něm ČSSD uvažuje jako o kandidátovi na ministra zahraničí, zděsil jsem se. Vzpomněl jsem si na politika, který v roce 2010 okrádal stát na daních, když pomáhal financovat ČSSD. Nebyla to velká kauza, pamatuji si ji, protože jsem kolem Pocheho billboardu chodil několik měsíců.

pocheposter-n-0x0 (1)
Pocheho billboard na Jarově před komunálními volbami.

Krok, nominovat Pocheho, mě od ČSSD překvapil. Je skutečně moudré nominovat někoho s korupční minulostí v době, kdy strana bojuje o přežití? Nemá jiné, lepší kandidáty? O to víc mě šokovalo, když i prezident republiky uvedl, že s nominací Pocheho nesouhlasí. Že by Zeman chtěl vládu s „čistými“ politiky, bez afér a pochybné minulosti?

Chyba lávky. Zeman nechce Pocheho ve vládě kvůli jeho postoji k uprchlíkům a protiizraelským názorům. Je prý nepřijatelné, aby ministr zpochybňoval dva základní pilíře naší zahraniční politiky. Zvláštní, já vždycky myslel, že stavebními kameny České republiky jsou spíše členství v Evropské unii a NATO. Očividně se doba změnila.

Je teď docela jedno, PROČ se Zeman rozhodl proti Pochemu vystoupit. Mnohem zajímavější je podívat se, JAKÉ argumenty k tomu použil.

O daňových únicích Pocheho z roku 2010 se prezident Zeman (respektive mluvčí Ovčáček) nezmínil ani jednou. Ví totiž, že tohle na lidi neplatí. Peníze dnes nevyvolávají emoce. Jak by mohly, když se premiérem stal člověk, který také krátil stát na daních a navíc je pozdezřelý ze zneužívání evropských dotací.

Snímek obrazovky 2018-06-16 v 14.19.12
Tento příspěvek z roku 2015 nejspíš zlomí Pochemu vaz.

Zeman tedy našel jiné citlivé místo. Když peníze nejsou problém, uprchlíci budou. A důvod k odmítnutí Pocheho byl na světě. Co na tom, že šlo o pouhých 525 lidí ohrožených válkou? Zemanovi se podařilo vytvořit dojem, že Poche je vítač a tím získal veřejnost na svou stranu. Stejně jako nálepku vítače neoprávněně dostal Jiří Drahoš. Vypadá to, že Miloš Zeman má v rukávu jeden trik a používá ho pořád dokola.

Pravých důvodů, proč Zeman nechce Pocheho, může být více. Možná jde o jeho prozápadní orientaci, jako pravděpodobnější se pak jeví podpora Jiřího Drahoše v prezidentských volbách. Nejspíš o kombinaci obojího.

Za mě Miroslav Poche do vlády nepatří. Ale důvody, které uvádí Miloš Zeman jsou směšné. Bohužel však fungují.

Jsou politici odrazem společnosti? Skoro bych řekl, že v tomto případě je to naopak. Český lid je odrazem toho, kdo stojí v jejich čele. Andrej Babiš i Miloš Zeman jsou lidé bez morálních zásad a jejich chování ovlivňuje celou společnost. Prezident republiky vyslal jasný vzkaz. Krást je v pořádku, zajímat se o osudy jiných lidí není.

Leave a Reply

%d bloggers like this: