fbpx

Tak nám vznikla nová vláda. Samotné personální obsazení nemá cenu moc rozebírat, ale všichni cítíme, že vláda odborníků, kterou Andrej Babiš sliboval, by měla vypadat jinak.

A snad ještě víc než Taťána Malá na spravedlnosti mi vadí neobsazení pozice ministra zahraničí. To je přece naprosto klíčový resort. Jak vůbec někdo může připustit vznik takové vlády? Nový hotel taky neotevírá bez recepce. A přesně tak na mě nová vláda působí. Přestože je výsledkem měsíců jednání, je šitá horkou jehlou.

Celá kauza je ještě absurdnější, když si uvědomíme, že ministerstvo zahraničí bude dočasně řídit Jan Hamáček. To je ten člověk, který umí jen ustupovat, zatím ani jednou neprosadil svou a ukázal, že na dvojici Zeman – Babiš prostě nestačí. Opravdu má být právě on pověřený řízením naší diplomacie?

Úplný vrchol vzniku nové vlády, je ale způsob, jakým se zachovala opozice. Že si teď nevybavujete, jaké konkrétní kroky mám na mysli? No právě. Kdybych měl použít sportovní metaforu, tak opoziční poslanci vyklidili Babišovi a Zemanovi celé hřiště, kopou si za autovou čarou a pokřikují na ně, jak špatně to dělají.

Možná někdo může namítnout, že opozice je prázdný termín, protože fakticky neexistuje. Já si myslím, že to nebude tak zlé. Jediný problém vidím ve Václavu Klausovi mladším, který by měl být spíš členem ANO než ODS. Piráti, TOP 09, STAN i KDU-ČSL jsou v tomto ohledu konzistentní.

Jediný problém vidím ve Václavu Klausovi mladším, který by měl být spíš členem ANO než ODS.

Opozice existuje, ale poslanců je bohužel málo, proto je potřeba se poohlédnout po někom, kdo by mohl rozšířit její řady. Ideálně po někom, kdo si ještě nedávno brousil zuby na ministerské křeslo a teď mu zbyly jen oči pro pláč. Jako ideální (dočasný) spojenec se mi jeví Tomio Okamura.

VED3c6911_finalistky_porota
Okamura před uprchlickou krizí.

Proč? Okamurova politika má (alespoň na oko) tři pilíře – boj proti establishmentu (politici jsou svině), boj proti migrantům (muslimové jsou svině) a podpora přímé demokracie (protože politici jsou svině). A teď musí řešit velký problém.

Protože Babiš teď v mnoha ohledech převzal jeho rétoriku, dokonce řekl, že „boj proti migraci“ bude jednou z priorit nové vlády. SPD tak postupně přichází o své hlavní téma, i Okamura ví, že samotná přímá demokracie nikoho nezajímá. Musí se tedy zaměřit na korupci a klientelismus. Pokud se mu teď nepovede trochu otočit kormidlem, nebude mít za chvíli žádnou loď.

Protože Babiš teď v mnoha ohledech převzal Okamurovu rétoriku, dokonce řekl, že „boj proti migraci“ bude jednou z priorit nové vlády.

Může se zdát, že korupce je vyčerpané téma, protože „Čapák“ nezafungoval. Jenže v tomhle konkrétním případě byl problém, že útok mířil přímo na Babiše (a ten má přece dost peněz a krást nepotřebuje). Lidi kolem něj tuhle zázračnou auru nemají. Navíc po konci Stropnického, Pelikána, Pilného a dalších, už v ANO zbývá pouze druhá poslanecká liga, která má minimální morální zásady a velmi pravděpodobně ne úplně čisté úmysly.

Okamura je oportunista (a pravičák, viz obrázek). Pokud ucítí, že může získat body jinde, udělá to. Chápu, že se to může zdát jako šílený nápad. Okamura je přece extrémista. To je pravda, ale bude jím jen do té doby, dokud bude mít pocit, že mu to přináší politické body.

DIoJnX0W4AALdpD
Tomio Okamura – pravičák.

Možná to zní jako zoufalá snaha, ale doba, ve které žijeme zoufalá je. Dvojice Zeman – Babiš si dělá, co uzná za vhodné. A bez silné opozice to bude dělat ještě další čtyři roky. Nepřítel mého nepřítele je můj přítel.

SPD byla blízko, ale na vládní angažmá nedosáhla. V téhle republice nemůže být zhrzenější člověk než Tomio Okamura. Toho je potřeba využít a začít dělat trochu opravdové politiky, což s sebou nese i nepříjemná rozhodnutí. Řeči o trestně stíhaném premiérovi už totiž nebaví ani mě. A stejně tak většinu českých voličů.

Leave a Reply

%d bloggers like this: