fbpx

„Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“ Tohle je dobře známý citát Alberta Einsteina. Nejsem si jistý, při jaké příležitosti ho použil, ale docela úspěšně by se dal aplikovat na aktuální politickou situaci v České republice.

Vypadá to totiž, že určití lidé (nejen politici) jsou nepoučitelní a doufají, že některé věci začnou najednou fungovat, přestože už v minulosti několikrát selhaly. Poslední příklad, na kterém jsme to mohli vidět, bylo hlasování o důvěře nové vládě, konkrétně to, co se dělo v Poslanecké sněmovně a před ní.

Neviděl jsem všechny projevy, to ani nemá cenu. Z předchozích zkušeností už se dalo tušit, co kdo řekne. A podle článků na zpravodajských serverech a reakcí na sociálních sítích se to vyplnilo do puntíku. Hlavní roli totiž opět sehrála dvojice Babiš – Kalousek.

5069621-img-kalousek-babis-jednani-v2
Hlavní aktéři v akci. Zdroj: Blesk.cz

Bohužel z úst těchto dvou politiků už nemá cenu očekávat nějakou konstruktivní debatu. Jejich spor se vždy smrskne na urážky a osočování. Status quo samozřejmě vyhovuje více Babišovi, který má mnohem větší popularitu a nemusí tedy na současné situaci nic měnit.

Kalousek je považován za politického matadora, ale při argumentaci s Babišem si počíná jako totální začátečník. Už od roku 2013 opakuje to samé dokola a očividně pořád doufá, že najednou začnou padat jeho slova na úrodnou půdu.

Navíc, když většina národa vidí mluvit Kalouska, přepíná program. Dokonce si myslím, že i kdyby Miroslav Kalousek řekl výherní čísla nedělní Sportky, tak by jackpot stejně nepadl. Nikdo by mu totiž nevěnoval pozornost.

Jenže Kalousek má pravděpodobně pocit, že je tím vyvoleným, který dokáže Babiše zastavit, a proto nejspíš ve své snaze jen tak nepřestane. Neuvědomuje si totiž, že on je tím nejsilnějším nástrojem politického marketingu Andreje Babiše. Říká se, že „za všechno může Kalousek“ a současný premiér toho dokáže skvěle využít.

Že to jde udělat i jinak, ukázal Jakub Michálek, jehož projev zdaleka přesáhl voličskou základnu Pirátů a sdílely ho tisíce lidí. Kromě obecných frází se totiž zaměřil hlavně na konkrétní problémy. Dosah jeho sdělení dokazuje, že to lidem není jedno. Jen nechtějí dokola poslouchat to samé (StBák, lhář, atd.).

Zatímco se v Poslanecké sněmovně řečnilo, před ní se demonstrovalo. Zhruba se stejným výsledkem. Demonstranti často působí jako samotný Kalousek. Jsou přesvědčení o své pravdě a chtějí ji okolnímu světu ukázat. Za každou cenu. Bohužel pro to nevolí úplně šťastný způsob. Na pár demonstracích jsem také byl, ale po čase jsem zjistil, že to nikam nevede. Většinou totiž chybí jasný plán, čeho a jak chtějí protestující dosáhnout.

Navíc těch demonstrací už je prostě moc. Tohle už byl asi desátý protest proti Babišovi za poslední dobu. Demonstrace splývají, stávají se rutinními, a tím pádem o ně ztrácí zájem média i občané. Skoro bych řekl, že hlavní motivací, proč někteří chodí demonstrovat, je jejich dobrý pocit. Pocit, že něco proti tomu zlu dělají. Pocit, že jsou občansky aktivní. Jenže pocity jsou od reality občas hodně vzdálené.

https://twitter.com/BolkonskijA/status/1017171466566193153

Stejně jako občané nechtějí, aby jim oči otevíral Miroslav Kalousek, tak nebudou měnit svůj postoj kvůli davu lidí, jenž zaútočí na člověka, který s nimi přišel diskutovat. Je pak úplně jedno, jestli lahve házel pouze jeden člověk. Za viníka je považován celý dav.

Doba se změnila. Stejně jako už dnes nemají takovou sílu tištěná média, tak ani demonstrace nedokáží vyhnat politiky ze svých úřadů. Pokud se má něco změnit, je potřeba nebýt aktivní pouze občansky ale i politicky. A komunální volby, které se konají na podzim, jsou pro každého, kdo to myslí vážně, skvělým začátkem.

Už nesmí převažovat kvantita nad kvalitou. Neplatí rovnice, že čím víc demonstrací, tím líp. Není pravda, že když 100x označím Babiše za StBáka, bude to mít větší váhu, než když to zmíním pouze jednou. Tohle si musí všichni uvědomit, jinak budou své chyby neustále opakovat. Ke škodě nám všem ostatním, kteří taky Babiše zrovna nemusíme.

2 komentáře

  1. Nesouhlasím, tedy alespoň ne se vším… myslím, že při hlasování o důvěře vlády stálo Babišovo pištění za to a Kalousek Babiše skvěle demaskoval…

    1. Jasně, Babiš na chvíli ztratil nervy a ukázal svou pravou tvář. Z dlouhodobého hlediska to ale nic nezměnilo a jen to zastínilo debatu, která tam měla proběhnout (jaká vláda vzniká, co slibuje, kdo v ní zasedá, proč jsou neobsazené některá ministerstva, atd.).

      Podle mě by bylo lepší, kdyby se do médií dostaly spíš konkrétní argumenty, které zmínil například Jakub Michálek. Nemyslíte?

Leave a Reply

%d bloggers like this: