fbpx

Tomáš Klus spustil lavinu. Přiznám se, že jsem byl k jeho prohlášení skeptický. Vždyť už tady něco podobného bylo několikrát. Navíc jsem právě Tomáše Kluse už dlouho vnímal jako osobu, která se s Andrejem Babišem stejně nesympatizuje. Ale vypadá to, že na podobné vystoupení hodně lidí čekalo a nadšeně se k němu přidali. Jiří Macháček, Matěj Ruppert a další vyjádřili podporu myšlence „už žádná akce s Babišem“.

Tomáš Klus vytvořil novou sílu a chtíc nechtíc stojí v jejím čele. V rozhovoru pro DVTV však přiznal, že o nic takového nestojí. Nechce být vnímán jako vedoucí odporu proti Babišovi. Jenže to si měl podle mě rozmyslet dřív, než se do toho pustil. Protože pokud by to celé mělo skončit u toho, že několik umělců vyjádří nesouhlas s politikou Andreje Babiše, budeme za chvíli tam, kde jsme byli. A to by byla škoda.

Je potřeba tuhle snahu přetavit v politický kapitál, pokud se má něco změnit. Může to znít zvláštně, ale já už nevěřím, že občanská společnost dokáže něco prosadit. Máme premiéra podezřelého ze spolupráce s StB, zapleteného do dotačního podvodu a podporovaného komunisty. Vážně si ještě někdo myslí, že se to najednou zlomí?

Odstrašujícím případem toho, jak špatně může zajímavá myšlenka dopadnout, je Kroměřížská výzva. Občanská aktivita, která hledala budoucího prezidenta tak nešikovně, že se od ní všichni zajímaví kandidáti distancovali a celé to skončilo fiaskem.

Tahle doba prostě občanské společnosti nepřeje. Neziskové organizace, akademická obec i ostatní zájmové skupiny nemají důvěru velké části občanů a stávají se tak snadným terčem populistů. Proto je potřeba přenést boj z „ulice“ do Parlamentu.

Snímek obrazovky 2018-08-03 v 0.34.23
Ukázka toho, jak by se to dělat nemělo. To si fakt Jan Tuna neumí zjistit, kdo sponzoruje České hrady?

Když se řekne Parlament, většina z nás si představí Poslaneckou sněmovnu, jenže pak tady máme ještě často opomíjený Senát. A právě o něj se bude v nadcházejících volbách hrát. A Babiš to moc dobře ví, jak je pro něj horní komora Parlamentu důležitá. Do podzimních voleb plánuje dát 150 milionů Kč, což je víc než všechny ostatní strany dohromady.

Babiš to moc dobře ví, jak je pro něj horní komora Parlamentu důležitá. Do podzimních voleb plánuje dát 150 milionů Kč.

Kam tím mířím? Pokud to Klus, Macháček a další myslí vážně, měli by své jméno propůjčit solidním politikům, aby pomohli vyvážit ty obrovské sumy, které investuje hnutí ANO. Nemusí se spojit s konkrétní stranou, do Senátu se chce dostat spousta nezávislých kandidátů, stačí si jen vybrat. Nejde se jen proti něčemu neustále vymezovat, je potřeba se za něco konkrétního i postavit. Jinak se bude opakovat chyba z prezidentských voleb.

A nemusí zůstat jen u voleb do Senátu. Možná je na čase se přestat k politikům chovat jako k druhořadým lidem a začít s nimi spolupracovat dlouhodobě. Politika nemusí být jen špinavá. A nic jiného už možná nezbývá. Poslední průzkum od STEMu ukázal, že je tady poměrně dost politiků, kteří nejsou špatně vnímáni, ale bohužel je moc lidí nezná. Proč tu podporu nepostavit právě na nich?

Snímek obrazovky 2018-08-03 v 21.29.49.png
Zdroj: STEM.cz

Jsou to už téměř dva týdny, kdy Tomáš Klus tu lavinu spustil a teď je potřeba udělat další krok. Jinak to celé vyzní do prázdna, jako zatím všechny akce proti Babišovi. Protože pokud nepřijde další krok, tak mi věřte, že na dalších Colours of Ostrava si nikdo nevšimne, že chybí Tomáš Klus, Mig 21 a Monkey Business. 

Leave a Reply

%d bloggers like this: