fbpx

Minulý víkend zasáhla Českou republiku smutná zpráva. V Afghánistánu byli sebevražedným atentátníkem zabiti tři čeští vojáci. A přestože prakticky všichni politici okamžitě přispěchali s univerzálním vyjádřením lítosti, tak nikdo z nich neudělal to nejdůležitější. Nikdo lidem nevysvětlil, proč má smysl, aby naši vojáci na zahraničních misích byli a že jejich oběť nebyla zbytečná.

JB752513_afg.jpg
Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek.

Jakoby snad stačilo říct „je nám to líto“ a tím to bylo vyřešeno. Není a nebude. Naše členství v NATO se bere jako samozřejmost. Panuje shoda téměř u všech politiků, od Kalouska přes Babiše až k Zemanovi. To se snad u žádného jiného tématu nestane. Jenže teď nám nedostatek diskuze uškodil.

Naše členství v NATO se bere jako samozřejmost.

Přestože by se mohlo zdát, že smrt tří mladých mužů sloužících své vlasti bude všemi vnímána jako tragédie, objevili se i takoví (a nebylo jich úplně málo), kteří o zesnulých vojácích mluvili jako o nájemných žoldácích, jejichž hlavním motivem bylo „namastit si kapsu“. To je samozřejmě nesmysl, proti kterému je třeba se ohradit. A přesně to se nestalo.

Snímek obrazovky 2018-08-12 v 0.11.38
Státní vyznání by mělo být samozřejmostí. Od prezidenta (vrchního velitele vojenských sil) bych čekal hlavně vysvětlení, proč má smysl, aby Česká republika měla na zahraničních misích své vojáky. @PREZIDENTmluvci

Ale na které straně je vlastně chyba? U lidí nebo u politiků? Stejně jako v ostatních případech si myslím, že chyba je v politicích, kteří o NATO prakticky nemluví. Nezmiňují důležitost zahraničních misí, nevysvětlují přínosy diplomacie. Proč bychom pak měli mít automaticky pochopení pro to, když naši občané umírají na druhé straně světa?

A když se o něčem nemluví, tak dříve nebo později tento prostor vyplní populisté. A to se stalo i tentokrát. Tomio Okamura řekl, že smrt vojáků je sice tragédie, ale hned vzápětí dodal, že tam vlastně neměli co dělat a kdyby bylo po jeho, tak by žádné zahraniční mise nebyly a čeští vojáci by přestali umírat.

A spousta lidí s ním souhlasila. Možná i z toho důvodu, že Tomio Okamura byl jediný, kdo nabídl nějaké vysvětlení nebo řešení. Ano, i odchod z Afghánistánu, respektive z NATO, je řešením. Že by to mělo katastrofální důsledky pro českou bezpečnost? Tak ať někdo konečně začne vysvětlovat, proč je pro nás důležité mít své vojáky v zahraničí. Jinak budou hlasy populistů jako Okamura sílit.

Tomio Okamura byl jediný, kdo nabídl nějaké vysvětlení nebo řešení.

Mimochodem odpůrcům naší účasti v Afghánistánu nahrává i fakt, že tamní situace prakticky nemá kloudné východisko. Zaznívají dokonce názory, že pro stabilizaci regionu bude potřeba předat část pravomocí do rukou Talibanu. Právě toho Talibanu, který má na svědomí smrt našich vojáků.

Snímek obrazovky 2018-08-12 v 0.52.49
Velmi dobrá, názorná a drsná ukázka. Dočkáme se něčeho podobného i od našich politiků? @VaclavAgh

Jsem zastánce toho, že nemá cenu dokola nadávat na Babiše a Zemana, protože jejich problémy jsou dobře známé a jejich příznivcům očividně nevadí. Tentokrát jde ale o něco úplně jiného. Svou roli vůbec nezvládli. Oba se prezentují jako velcí příznivci NATO, ale kromě prázdných frází vlastně nic neřekli. Tentokrát nešlo o nějakou malichernost, ale o národní hrdost. Na své vojáky bychom měli být pyšní, chrání bezpečnost nás všech.

Když naši nejvyšší ústavní činitelé mlčí, jsem většinou rád, protože to znamená, že se nebudu za naše politiky stydět. Jenže teď si Babiš, Zeman a Hamáček (ale od toho bych žádné důrazné prohlášení nečekal) vzali „dovolenou“ v nejhorší možnou dobu. Svou nečinností dovolili, aby padlí vojáci byli nazýváni žoldáky a byla zpochybňována mise, které obětovali svůj život.

Leave a Reply

%d bloggers like this: