fbpx

Čas od času se objeví nějaký průzkum, který na první pohled vykresluje Čechy v dost špatném světle. V minulém roce to bylo například zjištění, že máme nejhorší vztah k Romům ze všech lidí z Evropské unie. Nechceme vedle nich bydlet ani pracovat.

A nedávno jsem na Facebooku viděl další příspěvek. Podle něho jsou Češi velmi nepřátelští i k černochům. Tentokrát nás může potěšit, že v tom nejsme sami. Podobně to mají ještě Slováci a Bulhaři (viz mapa). Jenže to je dost slabá útěcha.

Zdroj: Facebook / Data z výzkumu Evropské komise, rok 2015

V komentářích se to jen hemžilo pohoršenými reakcemi, jak jsme my Češi rasističí a xenofobní. Někteří nadávali na naše „sobecké a zabedněné“ spoluobčany, jiní na zase politiky, kteří „to celé zavinili“.

Je to skutečně tak špatné, jak to na první pohled vypadá? Podle mě ne. Ale postupně. Otázka, na kterou respondentni odpovídali, byla „Cítili byste se komfortně, kdyby jedno z vašich dětí chodilo s černochem/černoškou?“. Ten překlad je lehce krkolomný, ale snažil jsem se zachovat původní myšlenku.

Mimochodem autor příspěvku předvedl ukázkovou manipulaci, když otázku přeložil jako „Cítíte se v pohodě, když se vaše děti kamarádí s černochy?“, což má samozřejmě úplně jiný význam. Těžko říct, čeho tím Tomáš Peszynski chtěl dosáhnout. O chybu totiž nejspíš nešlo.

Protože podle mě odpověď „Ne“ na tuhle otázku neznamená, že mám něco proti černochům. Myslím si, že to mnohem víc souvisí s jazykovou nevybaveností starší generace, která neumí zdaleka tak dobře anglicky a prostě si s cizinem, což v drtivé většině případů černoši jsou (sorry Dominiku), nemá co říct.

A jde to samozřejmě ještě trochu dál. Pokud vaše dítě žije s cizincem, existuje šance, že se rozhodnou přestěhovat se do zahraničí. A vy tak se svým potomkem ztratíte pravidelný kontakt. Když půjdu ještě dál, tak se dá předpokládat, že třeba ani vaše vnoučata nebudou mluvit vaším jazykem. A to není představa, u které se cítíte úplně komfortně, ne?

Ani vaše vnoučata nebudou mluvit vaším jazykem. A to není představa, u které se cítíte úplně komfortně, ne?

Podobnou zkušenost mám z vlastní (širší) rodiny, kde teda oním cizincem sice není černoch, ale i tak všechny výše popsané situace proběhly. Ticha, během kterých nevíte, co máte říct. Konverzace typu „Good?“ „Yes, good“. Rozhovory přes Skype. Osobní setkání maximálně jednou za několik let.

Nebylo by pro tyhle rodiče komfortnější, kdyby jejich dítě žilo s Čechem (a pravděpodobně v České republice)? Možná, že ano. Ale to přece vůbec neznamená, že by snad svému dítěti ten vztah nepřáli nebo nedejbože neměli rádi toho, koho si vybralo. Z toho mi vyplývá, že ta úvodní otázka je špatně položená a odpovědi na ní proto o žádném rasismu nevypovídají.

Myslím si, že tenhle průzkum spíš ukazuje naši nejistotu v komunikaci s cizincema než nesnášenlivost k černochům. Jsem přesvědčen, že se časem bude výsledek v podobných průzkumech zlepšovat s tím, jak bude dorůstat generace, pro kterou už je angličtina samozřejmost.

Leave a Reply

%d bloggers like this: