fbpx

Zuzana Čaputová v prvním kole prezidentských voleb na Slovensku drtivě zvítězila, když získala více než 40 % všech hlasů a je hlavní favoritkou pro druhé kolo. Slovensko tak pravděpodobně bude mít už podruhé za sebou prozápadní a liberální hlavu státu. Asi každý si už položil otázku „Proč to nejde i u nás?“

Přesvědčit během několika týdnů 40 % voličů, že vy jste ta správná volba, je téměř nadlidský úkol. Jenže Zuzana Čaputová na to nebyla sama. Teď nemluvím o různých marketingových poradcích nebo asistentech. Ty mají k dispozici všichni.

Obrovskou (možná dokonce klíčovou) roli sehrál Robert Mistrík. Pokud nesledujete slovenskou politiku, tak vám tohle jméno asi moc neřekne. Důležité je, že i on na prezidenta kandidoval. V předvolebních průzkumech se většinou objevoval na druhém místě. Tohle jsou například výsledky z poloviny února.

Jak vidíte, měl slušně našlápnuto. Mohl postoupit do druhého kola a tam možná vyhrát. I přesto se Robert Mistrík rozhodl z prezidentských voleb odstoupit a podpořit Zuzanu Čaputovou. Uvědomil si totiž, že postup do druhého kola nic neznamená a počítá se jen vítězství.

Teď to porovnejte s prezidentskými volbami v České republice, kde se čtyři podobní kandidáti prali o hlas stejného voliče a přestože všichni (nebo minimálně tři z nich) tušili, že jejich šance na zvolení jsou malé, podobné gesto neudělali.

Při odstoupení jednoho kandidáta ve prospěch jiného nejde jen o prostý součet hlasů. Takhle volební matematika stejně nefunguje. Jde o synergický efekt, který může přinést mnohem víc. Například já jsem jméno Čaputová zaregistroval poprvé právě v souvislosti s odstoupením Mistríka.

A věřím, že podobně to mělo víc lidí i na Slovensku. Vzhledem k nízké volební účasti (méně než 50 %) mohl být podobný impulz klíčový. Kdyby místo odstoupení Mistríka vyšel jen další předvolební průzkum, zajímalo by to někoho? Plnilo by to titulky zahraničních médií? Těžko.

Čaputová získala neskutečnou výhodu, protože od této chvíle byla ona favoritkou, což se v české prezidentské volbě nikdy liberálnímu křídlu nepodařilo. U nás se prakticky od začátku hrálo jen o druhé místo.

Ještě jedné věci si nejde nevšimnout, od nedělního rána je Zuzana Čaputová tématem číslo jedna i na českém Twitteru. Všichni mluví o tom, jak je skvělé, že na Slovensku vítězí někdo s prozápadním viděním světa. Pro nezávislého pozorovatele to skoro vypadá, jako by se na Slovensku stal nějaký zázrak.

Přitom žádný zázrak nebyl potřeba. Stačilo jen, aby se tamní, prozápadní kandidáti dokázali domluvit, odložili svá ega a jednali v zájmu svých obyvatel. To je další věc, která se v České republice dlouhodobě nedaří. Tady si každý liberální politik, liberální strana raději úzkostlivě hájí svých 5 %.

Pokud se budeme ptát, proč budou mít Slováci (s největší pravděpodobností) podruhé za sebou prozápadního prezidenta, odpověď je jednoduchá. Mají vyzrálejší politiky. Takové, kterým jde skutečně o budoucnost celého národa, nikoliv o sebe. To je věc, se kterou jsme se ani v prezidentských, ani parlamentních volbách zatím nesetkali.

Pokud chceme na západ, měli bychom se inspirovat na východě.

Leave a Reply

%d bloggers like this: