fbpx

Prvního května jsme oslavili 15 let od vstupu do Evropské unie. Příležitost k okomentování nepropásl nikdo. Na jedné straně zaznívaly vzletné výroky o „svobodném světě, kterého jsme se staly součástí“, opačný tábor zase nezapomněl poukázat na „armádu bruselských úředníků a neudržitelnou migraci“. Prostě klasika.

Jenže zatímco odpůrci EU dokáží velmi dobře formulovat důvody, proč je EU špatná a jdou na to přes emoce (většinou využívají strachu). Zastánci se v tom plácají, snaží se citovat statistiky a říkat fakta. Výsledkem je velká nuda. Něco jako, když vám ve škole vysvětlují, co je to mitochondrie.

Na slabé vedení EU často míří kritika odpůrců. Volby do Evropského parlamentu jsou za rohem, nejvyšší čas to změnit.

Bohužel nejčastějším argumentem zastánců bývá to, že nám z Evropské unie plynou obrovské peníze. A to podle mě není úplně štastné. Je to samozřejmě pravda, ale neměl by to být ten hlavní argument. Kvůli jeho pomíjivosti.

Je totiž možné, že se za pár let EU rozšíří o nové státy nebo odejde další bohatá země jako Velká Británie a naše pozice se změní. Začneme z našeho rozpočtu víc odvádět než do něj dostávat. Co budeme říkat pak? Argumentace pro členství v Evropské unii musí být postavena na trvalých výhodách.

Proto je pro mě nejdůležitějším argumentem Evropa bez hranic. Do té jsme nepatřili hned od roku 2004, ale její součástí jsme se stali až o tři roky později v prosinci 2007, kdy jsme vstoupili do Schengenského prostoru.

Většinou se v souvislosti s „Evropou bez hranic“ mluví o možnosti vycestovat kamkoliv po Evropě, pouze na občanku, bez jakýchkoliv kontrol. To je samozřejmě skvělé, ale pro spoustu lidí to není pádný argument, protože oni cestovat netouží (nebo na to nemají peníze), takže z toho nijak neprofitují.

Jsme 6. nejbezpečnější země na světě, ale i tak se lidem stýská po dobách, kdy na hranicích byla pohraniční stráž. Racionálního na tom není nic. Na tyhle lidi fakta fungovat nebudou. Zachyceno na FB.

Jenže Schengenský prostor přináší ještě jednu obrovskou výhodu, o které se zase tak často nemluví. Krátkodobou přeshraniční turistiku, která je pro některé oblasti (bývalé Sudety chcete-li) naprosto klíčová. A mají z ní prospěch úplně všichni, protože do naší kasy přináší peníze a hlavně pomáhá udržovat „naživu“ ekonomicky slabší regiony.

„Krátkodobá přeshraniční turistika udržuje naživu ekonomicky slabší regiony.“

Pocházím z Jeseníku (ano, je to i město), na polskou hranici je to cca 10 km. V tomhle regionu dřív fungoval těžký a oděvní průmysl. To už je dávno pryč. Kvůli komplikované poloze a špatné dopravní dostupnosti (čti: hory) zde obrovské průmyslové závody nedávají smysl a nemají budoucnost.

Teď se tu daří hlavně službám, které jsou, světe div se, hodně závislé na návštěvnících z Polska. My totiž máme hory, oni ne. Bez zahraničních turistů by tenhle region nepřežil. Do menších obcí, které se dlouhodobě vylidňují, se v těchto měsících vrací život díky stovkám návštěvníkům z Polska. Hospody a restaurace, které by jinak kvůli EET a zákazu kouření musely zavřít, fungují dál. Mají totiž novou klientelu.

A samozřejmě to funguje i obráceně. Češi můžou vycestovat do Polska, dokonce tam můžou i studovat. Nejbližší vysoká škola je v polské Nyse, stejně jako nejbližší McDonald’s. Ne, že by zrovna tohle bylo zásadní, ale ukazuje to, jak komfortní blízkost Polska je. A už jsem zmínil, že nejrychlejší cesta do Prahy je taky přes Polsko?

Například z Javorníku vám Google Maps ani jinou cestu než přes Polsko nenabídnou.

Proto když slyším volání po vystoupení z Evropské unie a uzavření hranic, chce se mi smát a zároveň brečet. Je vidět, že ti, kdo to říkají, absolutně neví o čem mluví a nevidí, že by to způsobilo mnohem víc problémů než pozitiv. A nemluvím jenom o ekonomických faktorech.

Uzavření hranic by vedlo k naprosté izolaci celého regionu, který už na tom teď není nejlíp (v porovnání se zbytkem republiky). Nejspíš by velmi rychle zkrachovaly všechny služby závislé na turistech (restaurace, ubytovací zařízení). Následoval by odliv lidí, kteří by nemohli najít práci.

„Uzavření hranic by vedlo k naprosté izolaci celého regionu, který už na tom teď není nejlíp.“

Určitě by někteří namítli, že by se přece hranice nezavřely úplně, takže by pořád bylo možné cestovat. Jenže dlouhé kolony na hranicích by odradily drtivou většinu turistů, kteří by kvůli pár hodinám v zahraničí nechtěli čekat. Právě absence jakýchkoliv bariér je to, co je na současné situaci nejlákavější.

Jakákoliv hranice by přinesla akorát napětí, protože by docházelo k absenci dialogu. Například ze zpráv můžeme získat pocit, že Poláci jsou banda podvodníků (viz posypová sůl, polské hovězí, atd.). Teprve, když jste s nimi v pravidelném kontaktu pochopíte, že jsou to normální lidi, kteří s těmito kauzami nemají nic společného.

Místa, která kdysi přinášela nepříjemný pocit, dnes slouží pro setkávání obou národů. Tohle býval hraniční přechod, teď restaurace, kam chodí Češi i Poláci.

Takže si můžeme vybrat. Buď zavřeme hranice, abychom zabránili muslimské invazi, která stále nepřichází nebo je necháme otevřené a budeme z toho všichni i nadále těžit. Všichni.

Nevím, jestli je tohle pro dostatečně silný argument pro odpůrce EU, ale pokud jim nezáleží už ani na vlastním pohraničí, tak je nepřesvědčí nic. Pak už ale není pochyb o tom, že osud České republiky je jim vlastně lhostejný a vystoupení z Evropské unie prosazují jen kvůli vlastním politickým zájmům.

Leave a Reply

%d bloggers like this: