fbpx

Těžko uvěřit, že už jsou to více než tři roky, kdy se Donald Trump stal prezidentem USA. Ovšem fakt, že nás na konci roku čekají další volby, je toho jasným důkazem. V USA je totiž prezident volen „pouze“ na čtyři roky. Mimochodem myslím, že bychom o tomto modelu měli uvažovat i v České republice (poslance a zastupitele volíme taky na čtyři roky).

Zpět do USA. Zatímco kandidát republikánů je jasný a Donald Trump se už teď může soustředit na svou kampaň (kterou mimochodem nikdy nepřerušil), tak u demokratů se teprve rozbíhají tzv. „primárky“.

Náročný, zdlouhavý a hodně nákladný proces, ve kterém si politická strana vybírá svého kandidáta. Stejně jako v klasických volbách i zde rozhoduje systém volitelů. To jsou vlastně hlasy voličů přepočítané na delegáty v jednotlivých okrscích, kteří potom reálně volí.

V uplynulých dnech se hodně mluvilo o prvních primárkách v Iowě, kde bylo ve hře 41 volitelů. Celkově se kandidáti uchází o přízeň téměř 4 000 volitelů. Čeká nás tedy ještě hodně dlouhá cesta.

V Iowě sice vyhrál Pete Buttigieg, favoritem na celkové vítězství v primárkách ale není. (Zdroj: businessinsider.com)

Mezi kandidáty je řada zajímavých osobností jako senátorka Elizabeth Warrenová, bývalý viceprezident Joe Biden nebo někdejší starosta New Yorku Mike Bloomberg. Mnozí však favorizují někoho jiného, senátora ze státu Vermont Bernieho Sanderse.

Jeho jména je docela známé i mimo USA, protože už jednou o křeslo prezidenta usiloval. Bylo to v roce 2016, jenže tehdy nominaci Demokratické strany získala Hillary Clintonová. Jak to nakonec celé dopadlo, si ještě všichni moc dobře pamatujeme.

„Demokrati by si za svého kandidáta měli zvolit někoho jiného než Sanderse.“

A právě z posledních prezidentských voleb by si demokraté měli vzít ponaučení a za svého kandidáta vybrat někoho jiného než Bernieho Sanderse.

Proč?

Přesně pro to, co z něj teď dělá jednoho z nejznámějších demokratických kandidátů, ale v závěrečném klání s Donaldem Trumpem mu to uškodí. A sice, že na prezidenta už jednou neúspěšně kandidoval. Když se podíváme do minulosti, tak zjistíme, že je to handicap.


Volby 2016 – Donald Trump vs Hillary Clintonová

Vítěz: Donald Trump

Trump kandidoval na prezidenta poprvé. Clintonová už to zkoušela v demokratických primárkách v roce 2008, kdy ji porazil Barrack Obama.


Volby 2012 – Barrack Obama vs Mitt Romney

Vítěz: Barrack Obama

Obama obhajoval své vítězství z roku 2008. Mitt Romney se chtěl stát prezidentem už v roce 2008, ale neuspěl v republikánských primárkách. Musel si tak čtyři roky počkat, aby se mohl s Obamou ve volbách utkat. A prezidentem se nestal.


Volby 2008 – Barrack Obama vs John McCain

Vítěz: Barrack Obama

Souboj generací tehdy vyhrál poprvé kandidující Barrack Obama. Proti němu stál veterán z války ve Vietnamu John McCain, který své „štěstí“ zkoušel už v roce 2000, kdy ho ale v primárkách porazil George Bush mladší.


Volby 2004 – George Bush mladší vs John Kerry

Vítěz: George Bush

George Bush obhajoval vítězství z roku 2004. John Kerry kandidoval poprvé, přesto neuspěl. Všimňete si, že už je to už 16 let od posledních voleb, ve kterých neměla ani jedna strana „neúspěšného“ kandidáta z předchozích let.


Volby 2000 – George Bush mladší vs Al Gore

George Bush a Al Gore. První jmenovaný vyhrál přestože získal méně hlasů. Vítejte v USA. (Zdroj: CNN.com)

Vítěz: George Bush

Pravděpodobně nejdramatičtější volby v novodobé historii USA. Rozdíl byl tehdy minimální. Nakonec vyhrál George Bush mladší. Byl to jeden z těch bizardních úkazů, kdy pro jeho soupeře sice hlasovalo více voličů, a přesto prohrál kvůli systému volitelů.

Mimochodem Al Gore se chtěl stát prezidentem už v roce 1988, ale neuspěl v demokratických primárkách.


Volby 1996 – Bill Cliton vs Bob Dole

Vítěz: Bill Clinton

Poměrně jasné vítězství Billa Clintona, který obhajoval prezidentský mandát. Mohlo k velké porážce Boba Dolea přispět i to, že se chtěl do prezidentského úřadu dostat už v letech 1980 a 1988, ale neprošel sítem republikánských primárek?


Volby 1992 – George Bush starší vs Bill Clinton

Vítěz: Bill Clinton

Tehdy Bill Clinton ukončil 12 let trvající nadvládu Republikánů a porazil George Bushe staršího už po prvním volebním období. Clinton byl v době zvolení třetím nejmladším prezidentem v historii a samozřejmě to byla jeho první kandidatura.


Volby 1988 – George Bush starší vs Michael Dukakis

Vítěz: George Bush

Konečně! Našli jsme kandidáta, který dokázal zvítězit, přestože se nejednalo o jeho první pokus. Byl jím před více než 30 lety George Bush starší. Ten se o prezidentský úřad ucházel už v roce 1980, kdy ho ale v primárkách porazil Ronald Reagan. Bush se pak stal jeho viceprezidentem.


Co z toho vlastně plyne?

Že kandidáti, kteří na prezidenta nekandidují poprvé, většinou nedopadnou dobře. Přijde mi, že se tento jev opakuje moc často na to, aby to byla náhoda.

„Kandidát, který v primárkách už jednou neuspěl, ztrácí auru úspěchu.“

Vypadá to, že kandidát, který v primárkách už jednou neuspěl, ztrácí jakousi „auru úspěchu“. Možná právě proto nedokáže potenciální voliče tak nadchnout a získat jejich hlas.

Na závěr bych ještě poukázal na to, že jestli mají úspěšní demokratičtí prezidenti z posledních třech dekád něco společné, je to jejich mladý věk při nástupu do funkce. Bill Cliton se stal třetím nejmladším prezidentem v historii USA (46 let v době zvolení), Barack Obama je ve stejném žebříčku na pátém místě (47 let).

Mladý a úspěšný, tak působil Barrack Obama v předvolební kampani v roce 2008. (Zdroj: Getty Images)

Teď si to porovnejme se zmiňovaným Sandersem, který by se v případě zvolení stal nejstarším prezidentem vůbec. Bylo by mu 79 let. Věk samozřejmě nemusí být handicap, ale určitě to v nějaké fázi přijde na přetřes. Zvlášť když na podzim minulého roku prodělal infarkt.

Sanders má z výše zmíněných důvodů do ideálního kandidáta daleko. Troufám si tvrdit, že pokud získá nominaci demokratů, stane se prezidentem znovu Donald Trump.


Mimochodem na prezidenta už jednou kandidoval i Joe Biden, ale bylo to v roce 1988. Nemyslím si, že to má ještě dnes nějakou relevanci, proto se v celém komentáři zaměřuju spíše na Sanderse, jehož kandidaturu z roku 2016 máme všichni ještě v živé paměti.

Leave a Reply

%d bloggers like this: