fbpx

5G sítě. Ještě před rokem jsem si myslel, že přechod na vylepšenou technologii všichni uvítají. Přece chceme být technologicky vyspělou zemí, nebo ne? Jenže pak přišla akce „5G pro 5 měst“, ve které vyhrál i Jeseník (ze kterého pocházím) a ukázalo se, že zdaleka ne všichni jsou novým technologiím nakloněni.

Stačilo několik nespokojených občanů, na jejichž stranu se přidal místní plátek a oheň byl na střeše. Kauzu jsem částečně shrnul v jednom tweetu, který najdete níže.

Abych zjistil, jak je to s 5G doopravdy, pozval jsem si do Politickýho podcastu Jaromíra Nováka, bývalého předsedu Českého telekomunikačního úřadu, aby vysvětlil, jak tato technologie bude fungovat. Byl to právě on, kdo ve své funkci řešil aukci kmitočtů (využitelných pro 5G) a i hoaxy spojené s fungováním této nové sítě.

Jenom malé upozornění. Pokud jste technicky zdatní, tak vám některé otázky mohou připadat hodně banální. To byl záměr, aby zazněly jasné a jednoduché odpovědi, které „pochybovače“ přesvědčí. V ideálním případě samozřejmě.

V rozhovoru Jaromírem Novákem se dozvíte například:

– Jaký je rozdíl mezi 4G a 5G?
– Jak bude přechod na novou technologii vypadat?
– Budeme vystaveni většímu záření?
– Kdo garantuje zdravotní nezávadnost 5G sítí?
– K čemu se 5G bude využívat?
– Ve kterých zemích už 5G síť „běží“?
– Funguje na českém trhu konkurence mezi operátory?
– Bude rozvoj 5G sítí znamenat navýšení cen za data?
– Představuje čínský Huawei bezpečnostní riziko?

Ať se líbí!

POSLOUCHEJTE V TELEFONU

POSLOUCHEJTE V POČÍTAČI

Leave a Reply

%d bloggers like this: